Ile wełny na poddasze? jaka grubość wełny?

list W: Izolator (prawie) Idealny Data:
Ile wełny na poddasze? jaka grubość wełny?

Ile wełny na poddasze?

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniej wełny mineralnej jest zwrócenie uwagi na współczynnik przewodzenia ciepła – lambda (λ). Dla zapewnienia minimalnej izolacyjności zgodnej z WT2021, poszukujemy wełny z lambdą na poziomie 0,035 W/mK. Dlaczego? Ponieważ wełna o takiej lambdzie i minimalnej grubości 25 cm zapewnia współczynnik przenikania ciepła U na poziomie około 0.15 [W/m²K]. To właśnie ten współczynnik U decyduje o tym, jak skutecznie izolacja zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku.

Oferta fabryk obejmuje różne grubości wełny mineralnej, pozwalając na elastyczny wybór w zależności od konkretnych potrzeb i warunków konstrukcyjnych. Dostępność różnych grubości umożliwia precyzyjne dostosowanie izolacji do specyfiki projektu. Grubość wełny mineralnej powinna być dobrana do wymogów konkretnego projektu, ale w standardowych zastosowaniach popularne są grubości 5 cm, 10 cm, 15 cm i 20 cm.

Grubość wełny

Jaka wełna na poddasze?

Decydując się na izolację poddasza, kluczowym wyborem jest rodzaj wełny mineralnej. Możemy wybierać między wełną skalną a szklaną, które są dostępne zarówno w formie płyt, jak i rolek. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości izolacyjne, które mogą lepiej odpowiadać na konkretne potrzeby budynku.

Wełna skalna i szklana – właściwości

  • Wełna skalna jest znana ze swojej wyjątkowej odporności na wysokie temperatury i ogień, a także z bardzo dobrych właściwości akustycznych. Jest to idealny wybór dla miejsc, gdzie te aspekty są szczególnie ważne. Dodatkowo zazwyczaj zapewnia mniejsze osiadanie (szczególnie ważne przy wełnach w niskiej cenie).

  • Wełna szklana z kolei charakteryzuje się dobrą elastycznością i łatwością w montażu, co czyni ją popularnym wyborem do miejsc trudno dostępnych. Ma również doskonałe właściwości termoizolacyjne i jest stosunkowo lżejsza od wełny skalnej, co ułatwia pracę.

Wymagania normatywne – lambda i grubość

Niezbędne jest, aby wełna użyta do izolacji poddasza miała odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła, zwanym lambdą, aby spełnić aktualnie obowiązujące normy izolacyjności, zaleca się stosowanie wełny o grubości przynajmniej 25 cm i lambdą na poziomie 0,035 W/mK lub niższym. Taki współczynnik zapewnia efektywną izolację termiczną, minimalizując straty ciepła zimą i zatrzymując chłód latem.

Jaka grubość wełny mineralnej?

Zalecana grubość izolacji to około 30-35 cm przy użyciu wełny o wspomnianej lambdzie 0,035 W/mK. Taka grubość pozwoli Ci osiągnąć optymalny współczynnik U dla poddasza, maksymalizując izolacyjność budynku. Pamiętaj, że choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że grubość ta jest zbyt duża, to jednak dobra izolacja szybko się zwraca przez kolejne lata ogrzewania domu.
Ocieplanie poddasza to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz, planując efektywność energetyczną swojego domu. Dobra izolacja to nie tylko ciepło i komfort, ale także oszczędności w rachunkach za ogrzewanie na lata.

Wełna Mineralna 5 cm (50 mm)

Wełna 5 cm to idealna grubość do redukcji hałasu w ścianach działowych oraz sufitach podwieszanych. Zapewnia skuteczną izolację akustyczną między pomieszczeniami.
Poprawa izolacji termicznej: Może być stosowana jako dodatkowa warstwa izolacji termicznej w miejscach, gdzie nie jest wymagana wysoka rezystencja termiczna, np. w pomieszczeniach gospodarczych lub jako warstwa dodatkowa pod podłogami na legarach.

Wełna Mineralna 7 i 7,5 cm (70-75 mm)

Wełna 7 cm i 7,5 cm to doskonały wybór do stosowania w profilach CW75 w ścianach działowych. Większość wełen w tej grubości ma klasyfikację akustyczną deklarowaną przez producenta, co pozwala na skuteczne tłumienie hałasu i poprawę komfortu akustycznego wewnątrz budynków.

Wełna Mineralna 10 cm (100 mm)

Wełna mineralna 10 cm to standardowa grubość, która stosowana jest w większości możliwych zastosowań - zaczynając od poddaszy, kończąc na elewacjach. Wełna o grubości 10 cm stosowana jest również w układzie na mijankę, gdzie wełna o niższej lambdzie pozwoli na spełnienie minimalnych warunków w izolacji poddasza.

Wełna Mineralna 12 cm (120 mm)

Grubość 12 cm to wartość wybierana zazwyczaj w przypadku ocieplenia krokwi dachowych, które mogą mieć wymiar 7x14 cm, a zastosowanie wełny o 2 cm niższej, pozwala utrzymać szczelinę wentylacyjną.

Wełna Mineralna 15 cm (150 mm)

Grubość wełny 15 cm (welna 15cm) to najpopularniejsza opcja dostępna na rynku, często wybierana do ocieplenia dachów skośnych, szczególnie w nowych budynkach, gdzie nacisk kładzie się na wysoką efektywność energetyczną, opcja stosowana razem z drugą warstwą wełny w grubości np. 10 lub 15 cm. Wełna mineralna 15 cm.

Wełna Mineralna 18 cm (180 mm)

Wysokowydajne ocieplenie poddaszy: Dla budynków, gdzie wymagane są bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, np. w budownictwie pasywnym i energooszczędnym stosowane są grubsze izolacje np. wełna o grubości 18 cm.

Wełna Mineralna 20 cm (200 mm)

20 cm wełny to optymalna izolacja poddasza. Najczęściej grubość wełny 20 cm stosowana jest w przypadku najwyższych poziomów izolacji np. poddaszy nieużytkowych, gdzie łączona jest z grubością 10 cm, 15 cm, a nawet drugą warstwą wełny 20 cm, co zapewnia jedne z najwyższych poziomów izolacji.
Wełna mineralna 20 cm to jedna z najgrubszych wełen stosowanych w budownictwie ogólnym.

Grubość wełny mineralnej

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień